Про прийом дітей до 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів

Що змінилося в порядку зарахування дітей? Які документи потрібно віднести до школи та які умови зарахування дітей до перших класів наразі існують?

Відповіді на ці та інші запитання ми підготували в сьогоднішній статті.

Які основні нововведення діють з 2018 року?

У минулому році в дію вступили нові правила зарахування першокласників у початкову школу. Це:

1. Надання кожній дитині гарантованого місця в школі за місцем проживання. З 2018 року основним критерієм зарахування в перший клас вважається адреса, за якою зареєстрований майбутній учень.

2. Скасування співбесід і тестувань під час вступу. Якщо раніше багато шкіл відбирали дітей на конкурсній основі, то зараз вступні випробування є забороненими. У МОН вирішили, що перевіряти рівень знань 6-річних дітей — несправедливо, адже не всіх майбутніх першокласників вчать писати, читати та рахувати до школи. До того ж, це великий стрес для дитини.

«Торік відповідно до вимог нового закону „Про освіту“ ми змінили порядок зарахування дітей у перші класи. Тепер кожна дитина може піти в школу, найближчу до її місця проживання, закріплену за цією територією — без жодних тестів, співбесід чи інших випробувань. Для першочергового зарахування треба тільки підтвердити місце проживання одним з документів», — зазначає заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей.

Разом з тим зарахування учнів до приватних закладів загальної середньої освіти, закладів спеціалізованої освіти та ліцеїв дозволяється проводити на конкурсних засадах.

3. Можливість подавати документи в іншу школу для прийому на вільні місця. Якщо станом на 31 травня кількість поданих заяв у школу не перевищує загальну кількість місць у 1-му класі (за законом, у класі має бути не більше 30 учнів), дитину можуть зарахувати до школи на вільне місце. Якщо ж кількість заяв, що надійшла до школи, перевищує кількість вільних місць, зарахування відбуватиметься шляхом жеребкування.

4. Присутність дитини під час подання заяви, жеребкування чи зарахування не є обов’язковою і не може вимагатися працівниками школи чи бути умовою для зарахування.

Які документи треба подати для вступу дитини в 1 клас?

Для вступу до школи потрібно принести до навчального закладу:

заяву батьків та паспорт одного з них;

копію свідоцтва про народження дитини;

оригінал медичної довідки дитини;

документ, що підтверджує місце проживання дитини.

Заява про зарахування дитини має подаватися особисто одним з батьків.

Якщо до першого класу збирається дитина з особливими потребами, її батьки мають надати школі документ (оригінал), який підтверджує стан дитини. Це — висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну оцінку дитини з особливими освітніми потребами чи висновок психолого-медико-педагогічної консультації (за наявності).

Які документи підтверджують місце проживання дитини?

Прийом дітей до 1 класу: правила вступу та Ð½ÐµÐ¾Ð±Ñ Ñ–Ð´Ð½Ñ– документи на learning.ua Цього року від батьків надходять звернення про те, що в деяких школах для підтвердження місця проживання майбутнього першокласника вимагають виключно довідку про реєстрацію. Проте, це не єдиний документ, яким можна підтвердити право дитини на першочергове зарахування.

Так, підтвердити місце проживання дитини можуть:

паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні) одного з батьків дитини чи законних представників;

довідка про реєстрацію місця проживання дитини або одного з її батьків чи законних представників;

довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

документ, що засвідчує право власності на відповідне житло;

рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;

документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму/піднайму/оренди тощо), укладений між фізичними особами (за умови його реєстрації або нотаріального посвідчення) чи між юридичною і фізичною особами, зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку; довідка про проходження служби у військовій частині;

акт обстеження умов проживання.

Однак цей перелік не є вичерпним — підтвердженням також може бути інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання дитини та/або одного з її батьків чи законних представників. Приймаючи такий документ, директори шкіл мають переконатися, що він:

містить інформацію, яка підтверджує чи посвідчує місце проживання дитини або її батьків (одного з батьків) на території обслуговування відповідного закладу загальної середньої освіти;

складений, виданий чи посвідчений особою, яка уповноважена на це відповідно до закону;

має форму та реквізити, передбачені відповідним нормативно-правовим актом.

Важливо, що вид документу для підтвердження місця проживання обирає особа, яка подає заяву на зарахування дитини.

Кого зарахують до 1-го класу в першу чергу?

Пріоритетне право на зарахування мають:

всі діти, у яких підтверджене місце проживання, і яке відноситься до відповідної школи;

рідні (усиновлені) брати та сестри дитини, що вже навчається в цій школі;

діти працівників цієї школи;

випускники дошкільного підрозділу цієї школи, якщо такий є.

Впродовж двох робочих днів після зарахування дітей (2-3 червня), школа має оприлюднити на своєму інформаційному стенді і сайті (у разі відсутності — на сайті управління освіти):

список зарахованих учнів із зазначенням лише їхніх прізвищ;

оголошення про дату, час, місце та спосіб проведення жеребкування (у разі його проведення);

інформацію про кількість вільних місць і прізвища дітей, які претендують на вільні місця;

наказ директора про утворення конкурсної комісії з трьох осіб для проведення жеребкування.

Як дізнатися, за якою школою закріплений будинок, у якому живе майбутній першокласник?

Інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, його спроможність (тобто кількість дітей, яку він може навчати), кількість учнів у кожному класі та наявність вільних місць у кожному з них обов’язково оприлюднюється в школі та на її сайті (або сайті управління освіти, якщо школа не має власного сайту).

Що треба знати про зарахування дітей у перші класи на вільні місця?

1. Батьки мають право вільно обирати школу і подавати документи до будь-якого закладу освіти. Більше того, кількість шкіл, в які можна подавати документи, необмежена.

2. Вільні місця можуть з’явитися в школі, коли будуть зараховані всі діти за місцем проживання.

3. На вільні місця дітей зараховують за результатом жеребкування, якщо кількість заяв перевищує кількість вільних місць.У 2019 році жеребкування відбудеться з 5 по 10 червня.

Під час жеребкування мають право бути присутніми представники засобів масової інформації та громадських об’єднань, зареєстрованих в установленому порядку. Батьки дітей, які претендують на вільні місця, можуть бути учасниками жеребкування, але виключно на добровільних засадах.

Сам процес відбору — випадковий. У прозорий барабан, скриньку чи інший прозорий пристрій завантажують жеребки (це можуть бути, наприклад, аркуші паперу, картки чи кулі). Кількість жеребків має відповідати кількості учнів, які претендують на зарахування. Коли жеребки завантажать у пристрій, кожен учасник дістає жеребок для однієї дитини, розпаковує його, демонструє й оголошує всім присутнім. Якщо на заході немає одного з батьків дитини чи уповноваженої ними особи, жеребок дістає один з членів комісії.

Ймовірно, що до проведення жеребкування всі школи ще отримають листи від МОН з рекомендаціями щодо проведення жеребкування.

Проте батькам варто зважено приймати рішення. Якщо дитину не зарахують до жодної школи методом жеребкування, а в школі за місцем проживання всі місця вже будуть розподілені, то виникне питання: де ж навчатиметься дитина? Тому в МОН радять батькам до 15 червня подати заяву в школу за місцем проживання, навіть якщо вони віддають перевагу іншій школі. Це допоможе уникнути ситуації, коли дитина нікуди не пройшла за жеребкуванням і водночас не змогла потрапити в найближчу школу. Тоді дитину можуть скерувати до школи, в якій залишились вільні місця, у населеному пункті, де живе дитина.

У разі, якщо дитина пройде на вільне місце в школу не за місцем проживання, до 15 червня батькам потрібно буде взяти довідку про відрахування чи незарахування дитини в школу за місцем проживання.

Після 15 червня зарахування на вільні місця у школі відбуваються в такому порядку:

До початку навчального року — діти, які мають право на першочергове зарахування.

Протягом навчального року — в порядку надходження заяв на зарахування.

Як ми бачимо, процедура зарахування дітей до школи наразі суттєво змінилася. Сподіваємося, наш матеріал допоможе детальніше розібратися в її тонкощах та особливостях. Легкого вам вступу!

Кол-во просмотров: 286

Комментарии

Новости

Опрос

Хто відвідував наш сайт?

Календарь

Предыдущая Июнь 2020 Следующая
ПВСЧПСВ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930